Čak i stručnjaci ponekad mogu da pogreše. Vaze iz 16. veka na aukciji Sotheby’s, prodate su za iznos 12 puta veći od prvobitne procene.
Iako je dinastija Ming završila svoje postojanje pre skoro 400 godina, značajno je doprinosila razvoju kineske kulture, a dela iz tog perioda – bilo da je u pitanju književnost, slikarstvo ili porcelan – i danas privlače kupce. Ne verujete? Čitajte dalje.
Par retkih vaza iz tog perioda našao se u sredu na Sotheby’s aukciji u Londonu. Organizatori su naveli da su vaze nastale za vreme vladavine cara Jiajinga u Kini, ukrašene su narandžastom ribom, koja je simbol bogatstva i sreće.
Henri Hauard-Snejd iz azijskog odeljenja Sotheby’s priznao je da su vaze izazvale veoma entuzijastične reakcije među kolekcionarima još od trenutka kada je katalog aukcije objavljen.
„Ovaj entuzijazam dostigao je kulminaciju u ogromnom uzbuđenju u aukcijskoj sali. Vođenje licitacija iz celog sveta bilo je uzbudljivo iskustvo“, rekao je za ARTnews.
To "uzbuđenje" očigledno se prenelo na rezultate aukcije. Deset kolekcionara podiglo je cenu daleko iznad prvobitne procene od milion dolara. Vaze su prodate kolekcionaru iz Azije za sumu od 12,5 miliona dolara i postale su najskuplja kineska umetnička dela prodata na aukcijama širom sveta ove godine.
Vaze su više od 100 godina bile deo kolekcije jedne nemačke porodice. Ceo skup je premešten na sigurno tokom Drugog svetskog rata, pre nego što je porodična kuća u Vizbadenu uništena.
Drugi par sličnih vaza nalazi se u Muzeju Guimet u Parizu.