Skriveni dragulji na polici: Ove knjige danas vrede pravo bogatstvo

Knjige nisu samo izvor znanja, već i vrsta investicije. Prva izdanja nekih romana danas mogu biti izuzetno vredna!

Pored umetničkih dela, nakita, nekretnina ili klasičnih automobila, koji su obično smatrani dobrim investicijama, knjige takođe mogu imati svoju visoku cenu i vrednost. Naravno, ne sve. Sajt Worthly.com nam otkriva na koje retke primerke treba obratiti pažnju!

Hari Poter i kamen mudrosti (1997)

Prva izdanja romana "Hari Poter i kamen mudrosti" među najpoželjnijim su knjigama na svetu i to ne samo zbog kontinuirane popularnosti ovog serijala. Izdato je samo 500 primeraka, a sadrže i brojne greške. Cene im se kreću od 50 do 100 hiljada dolara.

Veliki Getsbi (1925)

Kolekcionari obožavaju prva izdanja "Velikog Getsbija" Francisa Skota Ficdžeralda, posebno ona sa originalnim omotom koji je dizajnirao Franciz Kagat. Na aukcijama se prodaju čak i za 400 hiljada dolara!

Lovac u žitu (1951)

Roman Dž.D. Selindžera izazvao je brojne kontroverze pri svom prvom izdanju, a posedovanje ove knjige tada nije bilo baš vredno pomena. Ali danas… Ako pronađete staru kopiju "Lovca u žitu" sa originalnim omotom sa slikom autora, vrlo je verovatno da ćete zaraditi 30 hiljada dolara.

Drakula (1897)

Iako je Noć veštica prošla, vampiri nikad ne izlaze iz mode. Poznati roman Brama Stokera plaši čitaoce već godinama, a oni koji žele prvo izdanje moraju da izdvoje veću sumu novca. U dobrom stanju, ova knjiga može da košta i do 50 hiljada dolara.

Orkanski visovi (1847)

Prva izdanja "Orkanskih visova" objavljena su pod pseudonimom Emili Bronte. Ako imate jedan od njih, možete zaraditi i 200 hiljada dolara.

Neobična sudbina Džejn Eir (1847)

Kao i njena starija sestra Emili, Šarlot Bronte je i svoju čuvenu knjigu objavila pod pseudonimom – kao "Currer Bell". Ukoliko posedujete ovu knjigu, znajte da je možete prodati po ceni od 150 hiljada dolara. A ako imate komplet?

Gordost i predrasude (1813)

Do danas dirljiva priča Džejn Ostin, prvobitno objavljena u tri toma, spada među najređe i najvrednije knjige na svetu. Za kompletan set možete dobiti čak 100 hiljada dolara. Samo pitanje je da li biste bili ponosni na ovu transakciju ili biste imali predrasude prema prodaji knjiga?

1984. Džordž Orvel (1949)

Poznata futuristička distopija Džordža Orvela i dalje je popularna i često se obnavlja. Neki smatraju da nikad nije bila relevantnija. Prvo izdanje ove knjige nije samo prilika za uživanje u uzbuđenju tokom čitanja, već može doneti i oko 15 hiljada dolara više na vašem računu ako se odlučite da je prodate.

Mobi Dik (1851)

"Mobi Dik" Hermana Melvila nije samo jedno od najvažnijih dela svetske književnosti, već i dragoceni predmet za kolekcionare. Izdanje iz 1951. godine, čak i sa manjim oštećenjima, može vredeti više od 100 hiljada dolara!

Alisa u Zemlji Čuda (1865)

Ovo je definitivno najvrednija knjiga o kojoj pišemo. Neverovatni roman Luisa Kerola postao je predmet pažnje ozbiljnih književnih kolekcionara. Na aukciji koju je organizovala aukcijska kuća Christie's 2016. godine, prva izdanja prodata su za čak 1,8 miliona dolara!

Luxury Experience