Staklari iz Murana držali su vekovima monopol na kvalitetu pravljenja stakla i dugo su bili jedini u Evropi koji su umeli da naprave ogledalo…
Murano se obično opisuje kao ostrvo u venecijanskom zalivu mada je, kao i Venecija, zapravo arhipelag malih ostrva povezanih mostovima. Razvoj Murana, kao centra staklarskog zanata, počeo je 1291. godine kada je Mletačka republika naredila majstorima da presele svoje radionice iz Venecije u Murano, jer je livenje stakla predstavljalo opasnost od požara u Veneciji, čije su građevine u to vreme bile većinom od drveta.
Staklari su na ostrvu ubrzo postali ugledni građani. Vremenom su razvili mnoge tehnologije i kontrolu nad bojama i transparentnosti stakla i usavršili različite dekorativne tehnike. Tako su neki od njihovih izuma, na primer, kristalno staklo, emajlirano staklo (“smalto”), staklo sa nitima zlata (“aventurine”), staklo u više boja (“millefiori”), mlečno staklo (“lattimo”) i imitacija dragog kamenja.
Danas umetnici iz Murana još uvek koriste ove tehnike stare vekovima, izrađujući predmete savremene umetnosti i nakit, a lusteri koje izradjuju u više stilova predstavljaju pravo umetničko delo i sinonim su prestiža, kvaliteta i luksuza.