Pointe Au Baril je jedan od najdramatičnijih slatkovodnih predela u Kanadi...
Smešten tri sata severno od Toronta, poznat je po svojim arhipelazima prekambrijskih stena koje se protežu duž obale Georgian zaliva, formirajući uske kanale kroz koje je čak i iskusnim mornarima teško da prođu. Ova oblast privlači stalne i sezonske stanovnike koji dele duboko poštovanje prema netaknutoj lepoti ovog mesta.
Whistling Wind Island jedno je od najudaljenijih naseljenih ostrva od kopna. Okruženo otvorenim vodama i prostranim nebom, ostrvo je neprestano izloženo promenama nivoa vode i nepredvidivim vremenskim uslovima, gde jutarnje sunce može iznenada ustupiti mesto gradonosnim olujama do popodneva. Snažni vetrovi čine Pointe Au Baril idealnim mestom za vlasnika da uživa u svojoj ljubavi prema kajt surfingu.
Ova vikendica je sastavljena od nekoliko zgrada, svaka proporcionalno prilagođena 0.4 hektara površine ostrva. Četiri građevine, obložene kedrovim šindrama koje su s vremenom posivile, deluju kao da ih je vetar razbacao po ostrvu. U određenim svetlosnim uslovima, jedva su vidljive među braon-sivim stenama koje ih okružuju. Glavna kuća se nalazi na najvišoj tački ostrva. Bunkie, sauna i skladište za čamac koje sadrži malu teretanu, smešteni su na različitim stenovitim izbočinama i dostupni su drvenim stazama koje povezuju pristaništa za čamce i ispunjavaju praznine između stena.
Za razliku od mnogih letnjih domova koji su orijentisani prema jednom pogledu, kuća i bunkie su okruženi sa svih strana terasama koje pružaju panoramski pogled u svim pravcima. Njihovi asimetrični oblici šire se preko terena sa stepenicama koje su harmonično prilagođene prirodnoj topologiji sedimentne stene. Postoji vrlo malo osećaja tradicionalnih ulaznih tačaka. Trostruki stakleni, pokretni zidovi razbijaju tradicionalnu orijentaciju, omogućavajući lako kretanje između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora. Ovi uvlačivi zidovi takođe omogućavaju prirodnu termalnu kontrolu sa promajom koja hladi unutrašnjost. Duboko uvučeni prozori naglašavaju fasadu, sa nadstrešnicama koje pružaju senku od visokog letnjeg sunca i pomažu u smanjenju solarnog dobitka.
Glavna soba kuće sastoji se od otvorene kuhinje, prostranog trpezarijskog prostora i dnevne sobe sa zidom kamina pune visine, izrađenim od lokalnih Muskoka granitnih ploča. Po meri napravljene daske od beljenog kedra postavljene su horizontalno na zidovima, odražavajući kontinuirano prisustvo dominirajuće vodene i nebeske linije horizonta lokacije. Drvene daske iste vrste postavljene su i na katedralnom plafonu, pružajući savremenu interpretaciju drvenih formi krovova tradicionalnih koliba.
Isti materijal primenjen je i u bunkie objektu, dajući obema unutrašnjostima toplinu koja dolazi od prirodnih drvenih zidova, plafona i podova. Isto tako, spoljašnost svake zgrade kontinuirano je obložena šindrama od crvenog kedra, stvarajući stereotomično čitanje svake forme iz koje prozori i unutrašnji volumeni deluju kao da su izrezani iz inače čvrste mase. Vizuelna čvrstina ovih građevina pruža utehu znajući da ovi domovi mogu izdržati ekstremne vremenske uslove, dok skromne dimenzije i taktilna toplina unutrašnjosti pružaju udoban zaklon koji se najintenzivnije doživljava kada sunce zađe. Zahvaljujući velikim prozorima, unutrašnjost zgrade je idealna za posmatranje dramatičnih letnjih oluja koje su karakteristične za Pointe Au Baril.
Glavna kuća od 180 kvadratnih metara sadrži dve spavaće sobe, zajedničko kupatilo i vešeraj, uz zajedničke prostore kuhinje, trpezarije i dnevne sobe. Bunkie je manja verzija kuće, dizajnirana da primi do četiri osobe u dve spavaće sobe sa zajedničkim kupatilom. Veliki kamin od flagstone kamena u njenom središtu odvaja spavaće sobe od male kuhinje sa radnim stolom i dnevnim prostorom sa par dvoseda. Dok kamini na drva u obe građevine podstiču osećaj elementarnog života, oni su takođe jedini izvor grejanja, eliminišući potrebu za mehaničkim sistemima podrške.