Raskošan modernizam: FrankFranco Architects predstavlja Clubhouse

Više slika

Više slika

U luksuznom rezidencijalnom projektu smeštenom na brežuljku severno od Toronta, sa pogledom na Nacionalni Golf Klub Kanade, FrankFranco Architects su završili Clubhouse - dom koji redefiniše pojam raskoši kroz prizmu modernizma...

Ova rezidencija, smeštena u privatnoj zajednici gde se većina originalnih kuća zamenjuje različitim arhitektonskim stilovima, ističe se kao jedna od retkih sa vidljivom arhitektonskom namerom.

Clubhouse je prva kuća koja se vidi pri ulasku u ovu zajednicu i zauvek će služiti kao čuvar i svetionik. Za razliku od okolnih kuća, Clubhouse optimizuje svoju parcelu sa dizajnom specifičnim za lokaciju, reinterpretirajući raskoš kao tihu i prijatnu. Projekat je trajao tri godine, a rezultati ovog studija – dobitnika nagrade Architizer Best Small Firm 2024 – su izuzetni.

Kuća je rezultat kreativnog odgovora FrankFranco studija na uslove lokacije. Njen T-oblik grafički sidri masu strukture i interno organizuje funkcije, dok se konzolni delovi čine kao da prkose gravitaciji.

Sa malo prozora okrenutih prema ulici i neprobojnim zvučnim izolacijama, kuća je izolovana od spoljnog sveta. Duž severnog zida proteže se 40 metara dugačak zaštitni paravan od eloksiranog aluminijuma. Ova impozantna struktura označava značajno krilo kuće i, sa stanovišta privatnosti, kontroliše sve linije pogleda ka kući sa glavnog puta. Gledajući iz zatvorene terase, paravan difuzuje svetlost i vetar, omogućavajući stanovnicima da uživaju u širokim pogledima bez ugrožavanja udobnosti.

Suprotno od toga, zadnji deo kuće je potpuno otvoren prema prirodi. Južno orijentisani zidovi od stakla, koji obuhvataju celu strukturu, omogućavaju joj da se u potpunosti poveže sa okolinom, pružajući neograničene poglede do horizonta. Pristup spoljašnjosti je optimizovan – svi veliki unutrašnji prostori vode ka otvorenom konceptu zadnjeg dela, gde se nalaze kabana, bazen, terasa i dvorište.

Klijenti često organizuju poslovne događaje kod kuće i često se druže. Privatni front kuće nudi zaštitu vozilima sa prostranom garažom i natkrivenim parking mestom. Gosti ulaze u kuću na donjem nivou, gde odmah postaje očigledno da je unutrašnja navigacija jedinstvena. Centralno stepenište, dizajnirano kao umetnička instalacija, glavna je cirkulacija u kući. Da bi stigli do dnevnih prostora na drugom spratu, gosti moraju da se penju. U kompoziciju stepeništa integrisane su dve odmorišne tačke – ove pauze u usponu pružaju gostima priliku da posmatraju svaki korak ka privatnim prostorima. Oscilacija između visine rukohvata od belog hrasta i vrha čeličnog čuvara geometrijski se kombinuju stvarajući senzualne linije.

Na spratu, svi prostori su sekvencijalno poređani duž zadnjeg dela kuće i sadrže prilagođene tačke interesa kao što su vertikalni zeleni zid, monumentalni kamin i unutrašnja skulpturalna bašta. Profesionalna kuhinja i elegantni, ali udobni trpezarijski i dnevni prostori prilagođeni su potrebama gostiju. Unutrašnji dizajn FrankFranco studija je funkcionalan, topao i, prateći smernice lokacije, sadrži prirodne elemente. Budući da je kuća moderna, koristi se samo nekoliko osnovnih završnih obrada kroz čitav prostor. Na ključnim tačkama, lokalno nabavljen kamen Eramosa u "flurry" sečenju penetrira staklo i proteže se sa spoljašnjosti na unutrašnje zidove. Kontinuitet izbrušenog kamena sa spolja ka unutra nudi izrazito taktilno iskustvo.

Ploče od Everest kvarcita korišćene su za izradu različitih elemenata u kući, uključujući podove i stepenice glavnog stepeništa, 7 metara dugačko kuhinjsko ostrvo i zidne obloge, kao i za oblaganje kamina u dnevnoj sobi. Prelazak između poliranih i izbrušenih površina kvarcita stvara prepoznatljivu, ali skladnu paletu tokom navigacije kroz kuću. Gotovo svi elementi od drveta i zidni paneli proizvedeni su od belog hrasta sa žicom.

Studio se pridržava održivih praksi, uključujući specifikaciju lokalnih materijala kad god je to moguće, i korišćenje novih građevinskih infrastruktura koje su energetski efikasne. Istočno-zapadna orijentacija zgrade učinila ju je idealnim kandidatom za pasivno solarno grejanje. Svi prozori, uključujući zavese od stakla sa masivnim kliznim vratima na zadnjem delu, su visokih performansi i zatamnjeni, što smanjuje potrebu za klimatizacijom. Prirodno svetlo obasjava unutrašnjost čak i za oblačnih dana.

Ono što kuću čini istinski efikasnom je nevidljivo. Energija kuće dolazi iz električne energije i toplotnih pumpi za hladno vreme. Centralni deo distribucije toplote je hidronički sistem – sva višak toplote prikuplja se u hidroničkom sistemu i skladišti u akumulacionim rezervoarima, kao i u prethodno proizvedenoj betonskoj ploči. Mehanički, kuća je podeljena u 11 zona i koristi integrisane ventilacione jedinice sa povratom toplote i zajedničkim spoljnim kondenzatorima. Sunčeva svetlost koja obasjava južnu stranu kuće hvata se u oba sistema, hidronički i sa prisilnim protokom vazduha, i ta toplota se distribuira u druge zone kuće po potrebi. Grejanje i hlađenje se prilagođavaju korišćenju, a klijenti mogu mikro-kontrolisati zone u skladu sa njihovom zauzetošću. Tokom letnjih meseci, toplota se uklanja iz zgrade i prenosi u spoljašnji bazen.

Clubhouse je dizajniran da bude projekt za buduće generacije. Ova rezidencija će nadmašiti trenutne trendove i pružiti večni dom klijentima i onima koji će tu živeti i za 100 godina.

Luxury Experience