Dove: savršeno gnezdo komfora u srcu grada

Više slika

Više slika

U uobičajenom predgrađu, kroz povezan dizajn, ovaj projekat ponovo uvodi mesto svom zemljištu...

Dove je serija međusobno povezanih paviljona u pejzažu. Ovaj dom u obliku slova L, površine 465 kvadratnih metara, sadrži interesantni uzvišeni prostor za trpezariju, prelazeći u niži prostor za život. Svaka soba je nezavisno smeštena i povezana sa više unutrašnjih ruta, tako da svaki glavni prostor postaje svojevrsna destinacija. Ovaj projekat koristi koncept zaštite životne sredine koji se često zanemaruje. Izdržljivi materijali koji će izdržati vreme odabrani su za dizajn i kreiranje čitavog ovog doma, pri čemu je cilj povezanosti da se stvori trajna empatija i osećaj pripadnosti prirodnom svetu.

Dove je zamišljen kao serija povezanih šatora ili paviljona u pejzažu, a ne kao sobe koje popunjavaju vladajuću školjku. Šatori orkestriraju niz iznenađenja. Na svom vrhuncu, uzvišeni glavni prostor za okupljanje za trpezariju prelazi u nizak, intiman prostor za život osvetljen vatrom. Svaki prostor je nezavisno smešten i povezan sa više unutrašnjih ruta – zamišljenih kao staze. Projekat pridaje važnost putevima između prostora jednako kao i samim sobama.

Iskustvo kretanja kroz projekat zamišljeno je kao šetnja kroz šume i livade Ontarija — nežno prelazeći preko trupaca, ispod niskih krošnji, dramatično se uzdižući do visokih visina, provlačeći se kroz kanjone od stena, prolazeći pored vodenih tokova... pri čemu je sve osvetljeno iz neobičnih i neočekivanih mesta. Srce doma obavija kamine postavljene leđa uz leđa unutar monolitnih betonskih debala, kao mesto okupljanja na čistini u šumi. Prirodna svetlost se slavi kroz preglede, osvetljavajući zidove i reflektujući se od površina. Svaki trenutak svakog dana u godini stvara potpuno različite kvalitete igre svetla i senke.

Pored kvantifikovanih ekoloških prepreka koje je projekat postigao, njegova opna, geotermalno grejanje i hlađenje, električno prikupljanje, upravljanje sunčevom svetlošću i izdržljivi materijali imaju za cilj da direktno povežu stanara na nezaboravan i značajan način sa okruženjem. Kuća se otvara i zatvara kako bi istakla bliske i udaljene pejzaže - niske prednje planove koji kontrastiraju sa krošnjama drveća i nebeskim događajima. Efekat prirodne svetlosti osvetljava teksture u određenim trenucima dana i godine, pričajući različite priče kako vreme i godišnja doba prolaze.

41 fotonaponski panel na najvišem krovu Dove rezidencije obezbeđuje električnu energiju koja prevazilazi potrebe doma, omogućavajući višak energije da se vrati u mrežu. Geotermalna energija se koristi za kondicioniranje zgrade tokom svih sezona. Termalni učinak je poboljšan robusnim omotačem sa svih strana. Kada betonske mase putuju iznutra ka spolja, postiže se jasna termalna-separaciona barijera.

Zgrada uživa u zelenim vrtovima na svojim ravnim krovovima - ovi vrtovi su naseljeni lokalnim biljkama otpornim na sušu i navodnjavaju se prikupljenom vodom sa lokacije.

Unutrašnji betonski tornjevi i zidovi koriste se za stvaranje visceralne teksturalne bogatosti i takođe su dizajnirani da služe kao strukturne armature koje podržavaju krovnu strukturu iznad. Beton je inženjerski osmišljen kao jarboli koji usidruju mrežu strukturnih čeličnih okvira koji se protežu preko unutrašnjih prostora i dalje. Ovaj sistem omogućava da oblici drvenih plafona skulpturalno prolaze kroz projekat i prelaze iz prostora u prostor, naizgled lebdeći bez podrške. Monumentalna težina betonskih formi stvara igru između prostranih otvora i lakoće presavijenih oblika krova.

Izdržljivi materijali koji će izdržati vreme odabrani su kroz celu kuću. Presavijeni glavni krov, obložen belom brezom iznutra i bogatim vanvremenskim čelikom na spoljašnoj koži, nežno se uzdiže kroz prostore, obavijajući unutrašnjost poput šatora. Da bi se poboljšalo taktilno iskustvo, razvijena je materijalna paleta sa jakim kontrastima kao što su reflektivni, smelo-šarani zeleni kamen na površinama pultova i topli hrastovi podovi i nameštaj u odnosu na površinu betona, noseći zrna grubo obrađenih drvenih dasaka koje su korišćene za formiranje, stvarajući bogat taktilni karakter i izražavajući sećanje na njegovu izradu.

Pored arhitektonskog dizajna eksterijera i enterijera, dizajnerski rad je uključivao prilagođene rasvetne uređaje, specijalno izrađene tepihe i ugradni nameštaj, kao i staklenik i natkriveni prolaz, bazen i pejzažno uređenje – svaki element radi u harmoniji kako bi se postigla skladna celina.

Luxury Experience