Saudijska Arabija izlazi iz posla sa naftom?

Kako bi olakšali teret i udar niskih cena sirove nafte, vlada Saudijske Arabije planira da ubrza smanjenje subvencija i uvede veće poreze…

Ovaj korak za cilj ima prikupljanje sto milijardi dolara do 2020.godine, kako kaže zamenik krunisanog princa Mohameda bin Salmana. Prošle godine, prihod ove zemlje koji nije potekao od nafte porastao je za oko 35 procenata, odnosno dostigao je 44 milijarde dolara, kako saznajemo iz prelimininarnih podataka. “Veliki paketi programa za cilj imaju restukturiranje sektora koji nam donose prihode”, rekao je princ.

Ova predložena mera će uključiti i restrukturaciju subvencija, uvođenje novog poreza na dodatu vrednost i luksuzne predmete, kao i slatka i energetska pića. Vlada ove zemlje takođe trenutno diskutuje o planovima za uvođenje novog programa, koji bi bio sličan Green Card projektu Sjedinjenih Država, kako bi prikupili što više prihoda.

Prošle nedelje, saudijska vlast izjavila je kako razmatra prodaju svog udela u državnoj energetskoj kompaniji Saudi Aramco, kako bi se ona transformisala u industrijski konglomerat. Rijad takođe želi da kreira fond od dva triliona suverenog bogatstva, kako bi pomogli ovoj kraljevini da se udalji od poslovanja sa naftom.

Princ Muhamed očekuje da će porez na dodatu vrednost donositi oko 10 milijardi godišnje do 2020.godine, uz restrukturaciju subvencija, što će očekivano doneti oko 30 milijardi godišnje. Kompanije će morati da plaćaju taksu ukoliko žele da zaposle više stranaca nego što im to kvota dopušta, pa bi na taj način program zelene karte mogao da donese oko 10 milijardi na godišnjem nivou.

Ova zemlja trenutno ima rekordno visoki deficit budžeta, koji će ove godine, ako sve bude kao što je i očekivano, iznositi oko 87 milijardi dolara. Njihove strane rezerve, treće najveće u svetu posle Kine i Japana, pale su na 640 milijardi dolara, u odnosu na prošlogodišnji iznos od 737 milijardi.

Dug ove zemlje može porasti za 30-35 procenata bruto domaćeg proizvoda do 2020.godine, u odnosu na manje od dva procenta prošle godine, kako kaže državni ministar Muhamed Bin Abdulmalik Al-Šeik. “Moraćemo da uzimamo pozajmice, ali, do 2020.godine planiramo da imamo izbalansirani budžet”, rekao je ministar.

S obzirom na to da prodaja nafte čini skoro 80 procenata prihoda ove kraljevine, kriza niskih cena imala je ogroman uticaj i udar na njihovu ekonomiju.

D.Ć.

Luxury Experience