Oxfam predviđa eru trilionera: U narednoj deceniji svet će imati najmanje pet trilionera

Dok se globalna ekonomija suočava s neizvesnostima, jedan trend postaje nepobitan – bogatstvo najbogatijih raste brže nego ikada…

Prema najnovijem izveštaju Oxfam International, svet će u narednih deset godina doživeti nastanak prvih pet trilionera, čime će se jaz između ultra-bogatih i ostatka populacije dodatno produbiti.

Oxfamov izveštaj "Takers Not Makers" otkriva da je bogatstvo milijardera samo u 2024. godini poraslo za 2 biliona dolara, što je tri puta brže nego prethodne godine. U međuvremenu, broj ljudi koji žive u siromaštvu ostao je gotovo nepromenjen od 1990. godine, prema podacima Svetske banke.

Neki od najbogatijih pojedinaca, poput Ilona Maska (433 milijarde dolara), Džefa Bezosa (239 milijardi), Larija Elisona (204 milijarde) i Marka Zakerberga (211 milijardi), uvećavali su svoja bogatstva za prosečno 100 miliona dolara dnevno. Ovi podaci naglašavaju enormnu brzinu akumulacije kapitala – čak i da izgube 99% svog bogatstva preko noći, oni bi i dalje ostali milijarderi.

Amitabh Behar, izvršni direktor Oxfam International, upozorava na ekonomski sistem koji favorizuje privilegovane, dok se većina svetske populacije suočava s ekonomskom nesigurnošću. „Zarobljenost globalne ekonomije od strane nekolicine privilegovanih dostigla je nivoe koji su nekada bili nezamislivi. Ako se ne preduzmu mere, svet neće dobiti samo trilionere – dobićemo i još veću koncentraciju moći u rukama malog broja ljudi“, izjavio je Behar.

Izveštaj takođe ističe da je 60% bogatstva milijardera nasledno ili rezultat monopola i političkih veza, a ne lične inovacije ili preduzetničkog duha. U tom kontekstu, Oxfam poziva na porez na bogatstvo i reformu globalnog ekonomskog sistema, kako bi se sprečila još veća društvena i ekonomska nejednakost.

Iako imena nisu eksplicitno navedena, najverovatniji kandidati za status trilionera su upravo oni koji već dominiraju listama najbogatijih – Mask, Bezos, Zakerberg i Ellison, dok je visoko na listi i Bernar Arno, vlasnik LVMH.

Dok jedni u ovome vide dokaz ekonomske moći i kapitalističkog uspeha, drugi upozoravaju da se svet sve više kreće ka ekonomskoj polarizaciji bez presedana. Jedno je sigurno – ako se trendovi nastave ovim tempom, do 2035. godine imaćemo ne jednog, već pet trilionera, dok će milioni i dalje ostati na granici siromaštva.

Luxury Experience